
Vízszigetelés fajtái – GV35 és GV45 vízszigetlés és kenhető és bitumenes lemez szigetelések!
Korábbi blogomban körbejártam a vízszigetelés alapjait, bemutattuk miért olyan fontos, és hogy hogyan lehet biztosan megállapítani, hogy itt az ideje a vízszigetelésnek! Most vegyük végig, milyen formái, fajtái vannak a vízszigetelésnek és a bitumenes lemezeknek! A megkülönböztetés egyszerű, létezik kenhető és lemez alapú vízszigetelés.
Kenhető vízszigetelés
A "kenhető típusú vízszigetelés" olyan folyékony vagy habarcs állagú vízszigetelő anyagokat jelent, amelyeket fel lehet vinni egy felületre, általában ecsettel vagy spatulával, hasonlóan ahhoz, ahogy festéket vagy vakolatot visznek fel. A kenhető típusú vízszigetelő anyagok sokféle anyagból készülhetnek, például bitumenből, akrilból, poliuretánból vagy speciális polimerekből. Ezek az anyagok rendkívül rugalmasak, ezért könnyen alkalmazkodnak az adott felület alakjához és mozgásához anélkül, hogy repedéseket vagy szakadásokat okoznának. A kenhető típusú vízszigetelés előnyei közé tartozik az egyszerű és gyors alkalmazás, valamint a rugalmasság és a kiváló vízzáróság. Ezek az anyagok széles körben használhatók különböző felületeken, mint például tetők, teraszok, falak, fürdőszobák vagy medencék vízszigetelésére. Fontos megjegyezni, hogy a kenhető típusú vízszigetelő anyagokat rendszerint rétegenként kell felvinni, és gyakran javasolt több réteg alkalmazása a megfelelő eredmény érdekében. Emellett fontos megfelelő előkészítést végezni a felületen, a jó tapadást biztosítása érdekében.
Kenhető szigetelések
A diszperziós és cementkötésű kenhető vízszigetelések, melyeket burkolat alatti vízszigetelésre szokták őket használni erkélyeken, teraszokon, fürdőszobában, konyhában, zuhanyzóban vagy úszómedencékben – vízszintes és függőleges felületeken egyaránt. A diszperziós és cementkötésű vízszigetelések között létezik beltéri és kültéri fajta is.
Kapható kenhető bitumenes vízszigetelés
Általában föld alatti épületrészek (pince, mélygarázs) vagy lapostetők vízszigetelésének felújítására, illetve teljesen új vízszigetelő réteg kialakítására szokták használni. A bitumenen kívül gyakran szintetikus gumit is tartalmaz, amitől igen rugalmas lesz: nem sérül meg az alapfelület kisebb mozgásától. Ilyen termék például a csomegszigeteles.hu oldalon is elérhető Topizol - Vödrös bitumen - Homogén bitumen és töltőanyag keverék. A Topizol egy homogén bitumen és töltőanyag keverék, alkalmas forróbevonatos eljárással történő bitumenes vízszigetelések kialakítására.
A termék felmelegítés után folyékony halmazállapotban kerül felhasználásra, talaj alatti és feletti vízszigetelési műveleteknél.
Poliuretán vízszigetelés
A poliuretán vízszigetelések alapvető ismérve a kiváló ellenállóképesség és a nagyfokú rugalmasság: Mechanikai erőbehatás, penész, UV-sugárzás és egyéb környezeti hatások nem okoznak kárt bennük, kopásállósága magas, mindezek miatt magas élettartamú szigetelésnek tekinthető. Rugalmassága miatt a szerkezeti változásokhoz alkalmazkodik megakadályozva a repedések megjelenését. Leggyakoribb felhasználási területe ivóvíztartályok, medencék, ciszternák szigetelése, de gyakorta teraszok, tetők, erkélyek szigeteléséhez használják. Fontos tulajdonsága, hogy a betonon kívül fémen és fán is, sőt ezektől különböző felületeken is képes megtapadni, ezért felhasználhatósága sokoldalú. Utólagos, külső vízszigetelő rétegnek is használható, például a már meglévő kerámia burkolatok utólagos, külső vízszigeteléséhez kiváló választás.
Lemez alapú vízszigetelés rendszerek
A bitumenes lemez: A bitumenes lemezeket általában lapostetőkhöz, más tetőszerkezetekhez, mélygarázsokhoz, tetőparkolókhoz, tetőkertekhez és pincékhez szokták használni – fürdőszobákhoz, konyhákhoz, erkélyekhez vagy teraszokhoz inkább kenhető anyagokat ajánlanánk. Előnye a kenhető vízszigeteléssel szemben az ára, mivel olcsóbb, ugyanakkor több szakértelemre és különleges szerszámokra is szükség lehet használatukhoz.
Általában ragasztással és/vagy lánghegesztéssel szokták lefektetni őket, de ma már léteznek öntapadós bitumenes lemezek! Elhelyezése során a lemezeket úgy rögzítik a felületre, hogy azok egy tökéletesen vízzáró réteget képezzenek. Ezt elérhetik ragasztással, fizikai rögzítéssel, lánghegesztéssel, vagy ezeknek valamilyen kombinációjával – de léteznek már öntapadós lemezek is.
Ezeknek a lerakása jóval nehezebb, mint a folyékony szigetelések használata, ezért nem is ajánlatos saját kezűleg neki látni. Ezt a fajta vízszigetelést mindenképp szakértőre kell bízni!
A bitumenes vízszigetelés kialakításánál, bitumenes lemezek alkalmazásánál, legyen szó akár hagyományos lángolvasztásos telepítésről vagy öntapadó bitumenes lemezről - alapozó - azaz kellősítő használata javasolt, amiről következő blogbejegyésemben olvashattok.
A bitumenes lemezek egyik fajtája az oxidált bitumenes lemez, melyet általánosan alkalmaznak épületek tetőinek vízszigetelésére. Kiválóan alkalmazható sík vagy enyhe lejtésű tetőszerkezeteknél, ahol nincs nagyobb mozgás vagy feszültség. Bitumen alapú, ebből eredően ellenáll a nedvességnek, de kevésbé rugalmas és kevésbé ellenálló a hőmérséklet-ingadozásoknak és a mechanikai igénybevételeknek.
A csomegszigeteles.hu oldalon elérhető, hegeszthető oxidált bitumenes lemezek széles választéka. CHARBIT GV 35 és GV45 egy hagyományos hegeszthető oxidált bitumenes lemez, mely üvegfátyol hordozóbetéttel van ellátva,a lemez felső rétegét finom szemcséjű ásványi por (pl. finom homok, palaliszt) alkotja, míg a belső részén két oxidált bitumenes réteg között az üvegfátyol hordozóbetét helyezkedik el, amely extra erősséget és stabilitást biztosít. Alkalmazható önálló vízszigetelésre olyan helyeken, ahol a szakítóerő hatása nem jelent veszélyt. Ezenkívül húzóerőnek ellenálló lemezekkel kombinálva ideális választás lapostetők vízszigetelő rétegrendjének belső rétegeként is. A termék többféle vastagságban elérhető, így könnyen illeszkedik a különböző építési igényekhez.
Üzletünkben megvásárolható továbbá a Fimtek GV 35 és 45 egy APP modifikált bitumenes lemez üvegfátyol hordozóbetéttel. Alkalmas talaj alatti vízszigetelő rétegként illetve magas gyártási minősége lehetővé teszi azt is, hogy ellenálljon nagy mechanikai behatásoknak. Többrétegű tetőrendszerek alapjaként vagy közbenső rétegeként is használható. A termék elérhető vastagabb változatban is (Fimtek GV 35)
Ragasztással, lángolvasztással telepíthető.
A bitumenes lemez másik fajtája az APP (Atactic Polypropylene) modifikált bitumen lemez és az SBS (Styrene-Butadiene-Styrene) modifikált bitumen lemez. Ezek mindegyike bitumen alapú vízszigetelő, melyeket gyakran épületek tetőinek vagy földszintjeinek vízszigetelésére használnak. Mind az APP, mind az SBS modifikált lemezek nagy teljesítményűek és tartósak, egyaránt alkalmasak az épületek vízszigetelésére. Mindkét szigetelés bitumen alapú, de a módosító anyagok és a gyártási folyamatok különbségei miatt eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek.
Az APP modifikált bitumen lemez a polipropilén műanyag polimerrel van módosítva, amelyet a bitumenhez kevernek. Ez a módosítás javítja a membrán hőállóságát és UV-stabilitását, ami azt jelenti, hogy jobban ellenáll a hőmérséklet-ingadozásoknak és a napfénynek, mint a hagyományos bitumen lemezek. Az APP modifikált lemezeket gyakran hőhegesztéssel vagy lánggal illesztik össze az épület tetőszerkezetére.
Az SBS modifikált bitumen lemez az SBS (Styrene-Butadiene-Styrene) gumipolimerekkel van módosítva. Ez a módosítás javítja a membrán rugalmasságát és hidegállóságát, ami azt jelenti, hogy ellenállóbb lesz az alacsony hőmérsékletekhez és a hidegnek, valamint képes rugalmasan alkalmazkodni az épület mozgásához és a szerkezeti repedésekhez. Az SBS modifikált lemezeket általában hőhegesztéssel, hidegen ragasztva vagy ragasztóval helyezik fel az épületre.
Amennyiben szigeteléséhez APP vagy SBS típusú modifikált lemezre van szükséges, keresse fel a csomegszigeteles.hu oldalt, ahol ezen szigetelőnyagokat akár online is megrendelheti. Kérdés esetén pedig térjen be üzletünkbe!