Blog

Vízszigetelési kisokos – az elégtelen vízszigetelés jelei

Vízszigetelési kisokos – az elégtelen vízszigetelés jelei

Mai blogbejegyzésemben a vízszigetelésről fogok Nektek írni! Megtudjátok, hogy honnan lehet tudni teljes bizonyossággal, hogy vízszigetelésre vagy a meglévő vízszigetelés felújítására van szükség? Megtudhatjuk, mi a baj a salétromos fallal. Következő blogomban pedig bemutatom a vízszigetelés fajtáit, formáit és a kellősítő anyagokat. Kezdjünk bele!

Mi is az a vízszigetelés?

A vízszigetelés az épület védelmének első vonala a nedvességgel szemben. Célja, hogy megakadályozza a nedvesség bejutását az épület szerkezetébe, ami megakadályozhatja az épületeink, vagy azok egy részének penészesedését, a rozsdásodását, és más súlyos károsodását.  Léte vagy nem léte alapvető kérdés, mivel hiánya hosszú távon még akár az épület összedőléséhez is vezethet. A vízszigetelés kérdése nyilvánvalóan építkezéskor felmerül, érdemes ilyenkor a legjobb minőségű alapanyagokkal teljes vízszigetelési rendszert kiépíteni. Ugyanakkor a használt ingatlanok esetén is nagyon fontos, mivel a régebbi épületek utólagos vízszigetelésével megnövelhetők ezen ingatlanok élettartalma.

Honnan tudhatom, hogy vízszigetelésnek van helye egy ingatlanon, vagy azt, hogy az eddigi vízszigetelés nem elégséges?

Jó hírem van, mégpedig az, hogy a vízszigetelés hiánya vagy annak elégtelensége néhány jel és vizsgálat alapján még a laikus szemlélődőnek is aggályok nélkül megállapítható az alábbi jelekből:

Nedves vagy áztatott pince, dohos szag:

Ha az ingatlanhoz pince tartozik, annak megfigyelésével sokat megtudhatunk a vízszigetelésünk hatékonyságáról. Ha a pincénk fala, padlózata nyirkos, penészes, dohos esetleg beáznak, vagy éppen a talajvíz szivárog fel - függetlenül attól, hogy milyen időjárás van kint, az biztos jele lehet a hiányzó vagy sérült vízszigetelésre. Fontos kiemelni, hogy bár a pincék jellegzetes szaga a dohos szag, ennek ellenére mégis, ha ez a szag erős és állandó, azt nem tekinthetjük normálisnak, vízszigetelési problémákat jelezhet!

Párás, penészesedő falak vagy mennyezetek:

Elsőre is feltűnő, ha a falakon vagy a mennyezeten penészfoltokat, párásodást észlelsz, az arra utalhat, hogy a nedvesség bejutott az épületbe. Ez lehet a hiányzó vagy sérült vízszigetelés egyik legnyilvánvalóbb jele. Az átázott falon a vaklat, festék nem fog megmaradni, lepereg róla a festékkel együtt, mivel ezek az anyagok nem tudnak nedves alapon stabilan megtapadni.  Tehát, ha a festést jól végezted el, mégis csúnya a falad, érdemes elgondolkozni a vizesedés szükségességén.

Sókivirágzás megjelenése, „salétromos fal” jelenség:

Sokak által ismert jelenség a salétromos fal, mégis nem sokan tudják, hogy megjelenése komoly vízszigetelési problémát sejtet. A salétrom ugyanis nem más, mint a falak vizesedése miatt, a talajból felszívott oldott ásványi anyagok kicsapódása. A falakba felszivárgott víz miután elér a vakolatig, onnan elpárolog, maga mögött hagyva a magával „hozott” ásványi sókat. Általánosságban az épület alapjából indul és onnan terjed felfelé a falon. Az ilyen fal nem szép látvány, mivel lepereg róla a vakolat, a festék. De a valódi probéma nem ez, hanem a mögötte álló vizesedés, éppen ezért véglegesen eltüntetni is csak utólagos vízszigeteléssel lehet, azaz meg kell szüntetni az alulról, a talajból felszívódó nedvességet. A fal felületkezelése ezekben az esetekben mindig csak ideiglenes megoldást nyújt, tüneti kezelés 

Rossz szagok:

A penész vagy a dohos szagok gyakran arra utalnak, hogy a nedvesség problémát okoz az épületben. Ez lehet a hiányzó vagy nem megfelelően működő vízszigetelés következménye.

Indokolatlanul magas páratartalom a lakásban:

Gyanús lehet az indokolatlanul magas páratartalom, mivel azt valószínűleg a falba valamilyen irányból bejutott víz párolgása okozza. táptalajt biztosítva a penészgombák számára. A penész allergiát, légúti panaszokat és asztmát is okozhat.

Külső jelek:

A külső vizsgálat során is meg lehet állapítani a vízszigetelés hiányát vagy hibáját. Ha az épület falain vagy alapjain látható repedések utalhatnak a nem megfelelő vagy sérült vízszigetelésre. Vízszigetelés hiánya, vagy elégtelensége esetén a nedvesség beszivárog a falakba, akár a főfalakba és hosszú távon akár a falszerkezet meggyengüléséhez vezet. Természetesen a falak megrepedésének számtalan más oka is lehet, de lehetőségként a vízszigetelés nem megfelelősége is szóba jöhet.

Burkolatok károsodása, felfagyása:

Gyanús az is, ha szétrepednek a kültéri csempék, az elhelyezett járólapok. Nem jól sikerült a szigetelés, ha a járólapok alá esővíz szivárog. Ez a téli időben megfagy és a térfogatnövekedés miatt repedéshez, vagy még rosszabb esetben az egész burkolat felválásához vezethet.

Összefoglalás:

Ha bármelyik fenti jelet észleled az épületedben, érdemes szakember segítségét kérned a vízszigetelési probléma megoldásához. Egy tapasztalt szakember felméri az épületet és javaslatokat tehet a szükséges vízszigetelési munkálatokra, segít eligazodni a lehetséges szigetelési módozatok között. Kiemelem, hogy a felsorolt problémák egy részének a nedvességen kívül más oka is lehet, de gyakran a hiányzó/rossz vízszigetelés áll a háttérben, különösen gyanús lehet, ha a fenti tünetek közül egyszerre többet észlelünk!

Addigi is, amennyiben építkezik, vagy háza utólagos vízszigetelését tervezi, térjen be a Csöme Kft. üzletébe, vagy válogasson és vásároljon kedvére a csomeszigeteles.hu oldalon, ahol szigetelőanyagok és tartozékaik, így kellősítőanyagok széles választéka áll rendelkezésére!

Előző blogunk BAUMIT VÉKONYVAKOLATOK -VAKOLÁS ÉS VAKOLÓANYAGOK: FALAINK VÉDELMÉBEN -2.RÉSZ-->

olcsobbat.hu argep.hu simplepay_hu_v2